BÖLMEYİ ÖĞRENMEK


       Büyük Tırtıl liseye başladı. Türk Dili Öğretmeni bu gün sınıfa sormuş: “2009 yılında hayatını kaybeden sanatçı ve edebiyatçılarımız ?” Sınıf korosu cevap vermiş :
      -Maykıl Ceksııınn. Tabi öğretmen saçını başını yolmuş...

       Bizimki Avrupa Yakası Dizisinden Gazanfer Özcan’ı hatırlıyor. Ben de Demirtaş Ceyhun ve Aykut Oray’ı ilave ettim. Nezihe Araz, İlhan Berk ve Yusuf Hayaloğlu’nu da Google hatırlattı.  Küçük Tırtıl da İstiklal Marşındaki söz-müzik uyumsuzluğunu keşfetmiş. Hani “–larda yüzen, –nim milletimin, -ra helal hakkıdır” bölümleri var ya? Ben liseyi bitirdiğimde fark etmiştim.

       Neyse şu açılım önderleri, Andımızdan sonra da İstiklal Marşına da  bi el atar sanırım. “Kahraman ırkıma...” diye başlayan dizeye bir parantez açıp “Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Boşnak...” eklemesi yapılabilir mesela. “Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar.” dizesi içinde en alta bir açıklama dip notu konulabilir. Not : “Buradaki medeniyet kelimesi asla ittifak arayışı içinde bulunduğumuz, küresel ve de liberal medeniyet değildir.” yazılabilir. 

       İstiklal Marşı ve Andımız sorunları çözüldükten sonra da eğitim içeriğine ilişkin bir şeyler yapabiliriz. Pek sayılarla aram iyi olmamasına rağmen son zamanlarda matematik dersine kafayı taktım. Özellikle bölme işlemi konusunda çok yetersiz bir eğitim anlayışımız var. Çocuklarımıza yıllardır bölme işlemini iyi öğretemiyoruz. Sanki benim çocukluğumda biraz daha iyiydik bölme konusunda, bizi yetiştiren kuşak daha da iyiymiş ama son yıllarda çok kötüyüz.

       Evet, bölme işlemini beceremiyoruz. Veriyorlar elimize iki rakam. Büyük olan “bölünen”, küçük olan da “bölen” ama “sonuç” hep yanlış çıkıyor. Devletin en güvenilir kurumları diyor ki; Milli Gelirimiz 700 milyar Dolar, Nüfusumuz 70 milyon. Yani şu 779.452 kilometrekarelik yurdumuzda yaşayan 70 milyon Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Boşnak, ve isimlerini sayamadığım nice güzide  alt kimliğe sahip insanın bir yıl içerisindeki toplam geliri 700 milyar. E hadi yapın bir bölme işlemi ve 700 milyarı 70 milyona bölüştürün. Ama bir türlü bu bölme işlemini doğru şekilde yapamıyoruz.

        Uyuşturucudan yargılanan bir şarkıcıya hakim, “aylık gelirin ne kadar?” diye sormuş. Cevap : 20 bin. Peşinden gelen haberde ise aynı paraya böbreklerini satan Afyon Köylüleri vardı. Ne tuhaf bir ülkede yaşıyoruz. İkinci sınıf şarkıcıda, bu şarkıcının bir aylık kazancına organını satabilecek kadar yoksul köylü de aynı ülkede yaşıyor. İşte bunun sorumlusu da bölme işlemini bilmememiz. Şu 700 milyar dolar milli geliri, 70 milyon nüfusa bölmeyi bir başaramıyoruz.

      Var ya, eğer biz milli gelirimizi nüfusumuza bölme işlemini başarıp doğru bir “sonuç” bulsak; “bırakınız yapsınlar, bırakınız ölsünler.” diyenleri de, “rızkınız bu kadar, şükredin.” diyenleri de “kalan” küsurat seviyesine indiririz.Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !