ÜCRETTE ADALET SAĞLANMASI       Anayasamızın "Ücrette Adalet Sağlanması" başlıklı  55. Maddesinde ; "Asgari ücretin tespitinde çalışanların geçim şartları ile ülkenin ekonomik durumu da göz önünde bulundurulur" ifadesi yer almaktadır.

       Ne kadar güzel bir başlık: Ücrette Adaletin Sağlanması. Ne kadar kutsal bir kavram : “Adalet”

       Ücret geliri elde eden ve bu gelirle geçimini sağlayan insanların aldıkları ücretin “adaletli” olması için Asgari Ücret Tespit Komisyonu, her sene sonuna doğru toplanır. İşçi, İşveren ve Hükümet Temsilcilerinden oluşan komisyon birkaç görüşme yapar. Sert sendikacılar, cilveleşme tarzı muhalif çıkışlarını topluma duyurmak için biraz efelenirler.

       Aslında rakam, kuruşu kuruşuna (527 lira 13 kuruş gibi) çok önceden bellidir. Sonra oturulup komisyon kararı yazılır. Daha doğrusu, yılların şablon metnindeki rakam ve tarihler değiştirilir. Hani Anayasanın “Ücrette Adaletin Sağlanması” hükmü emredici ama aynı maddede “...ülkenin ekonomik durumu da göz önünde bulundurulur.” diye bir sihirli cümlecik daha var çok şükür.

        Ülkemizin ekonomik durumu...

       Hani şu seksen yılda yapılamayanların son beş yılda  yapıldığı ve büyümede rekorlar kırdığımız ülkemizin ekonomik durumu. Hani şu Özal’ın çağ atlattığı, Demirel’in “Böyyük Türkiye” yaptığı, Menderes’in “Küçük Amerika” yaptığı ülkemizin durumu. Yani  aslında çok isterler ücrette adalet sağlamayı, asgari ücretliye daha çok para vermeyi ama “ülkemizin ekonomik durumu” işte...

       Şimdi bu 527 lira 13 kuruş net asgari ücret alan vatandaş, 141 lira civarında bir parayı vergi ve sigorta primi olarak devletine ödüyor. Seçimde de gidip oy kullanarak, kendini yönetecek insanları seçiyor. O insanların iktidara gelir gelmez yaptıkları en önemli işlerden birisi de; bu asgari ücretli gibi kaynağından kesemedikleri mükelleflerin vergi borçlarına af çıkartmak oluyor. Devran böyle dönüyor... 

       Tabi ülkemiz yine büyüme ve ihracat rekorları kırarak gelişiyor. Daha öncekilerin yapamadığı büyük işleri yeni gelenler hızla yapıyor. Piyasalarımız coştukça coşuyor. Üç büyüklerden birisi şampiyon oluyor. Ülkemiz küresel bir güç oluyor. Krizler bizi teğet geçiyor. Kişi başına milli gelirimiz birkaç kez daha katlanıyor. Sonra Asgari Ücret Tespit Komisyonu yazıyor: “Ülkenin ekonomik durumu da göz önünde bulundurularak...”

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !